Strona głównaAKTUALNOŚCINa życie rycerzy spojrzeć z bliska

Na życie rycerzy spojrzeć z bliska

Przeszło dwie setki uczniów z Nowej Cerkwi i Morzeszczyna miały okazję zapoznać się z karierą rycerską i trudami życia w zakonach zbrojnych na dwóch „żywych lekcjach historii”.

Wychowankowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Cerkwi i morzeszczyńscy gimnazjaliści w pierwszej kolejności zapoznać się mogli ze „ścieżką zawodową” średniowiecznego rycerza, wiodącą od pazia przez giermka aż do pasowania, które ikoniczną formę naznaczania mieczem przyjęło w XIII wieku. Dworki w tym samym czasie uczyły się tańca i prawideł niewieściej kurtuazji. Przy okazji uczniowie mogli obejrzeć pojedynek między dwoma rycerzami – Polakiem Marcinem z Wierzycy i Krzyżakiem Ottonem von Bergow.

W trakcie drugiej „żywej lekcji historii” przybliżone zostały z kolei zakony rycerskie, w takich ciekawych aspektach, jak tradycja średniowiecznej ascezy czy przebieg zakonnego nowicjatu. Uczniowie poznali też historię takich zakonów, jak Joannici, Krzyżacy czy Templariusze.

„Żywe lekcje historii” zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie, przeprowadziła je zaś Chorągiew Zaciężna „Apis” z Gniewu pod przewodem Jacentego Ordowskiego.

Następny artykuł

Popularne